11. januar 2024 Facebook LinkedIn Twitter

"Global Kickstart" for vores 1.g-klasser .

Næste uge står i "Global Kickstart"-tegn for vores 1.g-klasser! Se med på billedet og mød vores modige elever, der har påtaget sig rollen som undervisere for deres klassekammerater og deler indsigt i, hvad globale kompetencer indebærer."Global Kickstart" er vores initiativ til at introducere eleverne for de vigtige globale kompetencer, som vi ønsker, at de udvikler under deres tid på gymnasiet. Disse kompetencer er afgørende for at forme vores elever til kompetente medborgere. I løbet af kickstart-ugen dykker vi blandt andet ned i problemstillinger relateret til tøjproduktion.

Vi sætter fokus på emner som tøjproduktion set fra et indisk arbejderperspektiv, og vi tror, det kan være en øjenåbner for vores elever. Lad os sammen udforske og forstå, hvordan vi kan bidrage til en mere globalt ansvarlig fremtid.Return til nyhedsoversigten